Dünyanın en büyük sübyancı çetesi çökertildi

İnternette faaliyet gösteren  Dünyanın  en  büyük   sübyancı   çetesi  ortaya çıkartıldı. Avrupa Polis Ajansı Europol un direktörü Rob Wainwright , istismar ağının 70 bin üyesi bulunduğunu ve 30 ülkeye dağıldığını söyledi.

haber7
0

Operasyon kapsamında 670 şüpheliyle istismar edilmiş 230 çocuk belirlendi. Müfettişler şimdiye kadar 170 kişinin tutuklandığını -bunların 100 den fazlasının İngiltere de olduğunu açıkladı.

İngiltere de korumaya alınan çocukların sayısı 60 ı buluyor.

Hollanda’nın Lahey kentinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Wainwright , üç yıl süren soruşturma kapsamında bazı dedektiflerin internet ağına sızdıklarını ifade etti.

Pedofil ağının , Hollanda dan hizmet veren yasal bir internet forumunu paravan olarak kullandığı anlaşıldı.

Ancak ağın üyeleri dünyanın bir çok yerine dağılıyor.

Hollanda ve İngiltere nin yanı sıra , Avustralya , İtalya , Kanada ve Tayland dan da şüpheliler tespit edildi.

Wainwright , ağın üyelerinin bu özel kanalda istismar ettikleri çocukların fotoğraflarını ve video kayıtlarını paylaştıklarını anlattı.

Operasyon kapsamında cinsel suçlardan hüküm giymiş , gayet iyi bilinen iki İngiliz vatandaşının da İspanya da oldukları belirlendi.

Avustralya polisi , 51 arama emri çıkardı ve 31 şüpheliyi gözaltına alındı. Bu kişilerden bazılarının internet ağının yönetim kademesinde üst konumlarda oldukları düşünülüyor.

BBC Türkçe


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =