SGK emekli maaşı sorgulama ve hesaplama işlemleri

 emekli maaşı   sorgulama  ve  hesaplama   işlemleri  internet üzerinden kolay bir şekilde yapılabilmektedir.  emekli maaşı  hakkında tüm detaylar bu haberimizde!

milliyet
0

Çalışma hayatı sürdüren vatandaşlarımız yaşlandıkları vakit iyi bir yaşlılık geçirmek için emekliliğe büyük bir önem vermektedir. Çalışma hayatı sürdüren vatandaşlar emeklilik için  sosyal güvenlik kurumu  na belli  primler  ve sigortalar ödenmektedir. Bu  primler  ve sigortalar sayesinde  emekli  olduğunuzda  emekli maaşı  alabileceksiniz.  emekli  olabilmenin en önemli şartları emeklilik için prim ödenen gün sayısının dolmuş olması ve emeklilik yaşının gelmiş olmasıdır. Bu şartlar oluştuğunda vatandaş  emekli  olabilir ve  sosyal güvenlik kurumu  tarafından  emekli maaşı  bağlanabilir.  sosyal güvenlik kurumu  ndan bağlanan  emekli maaşı  kurumun kendi kriterlerine uygun bir şekilde düzenlenmektedir.

Çalışırken  emekli  olduğumuzda ne kadar maaş alabileceğimiz tabi ki bilemeyiz. Ama  sosyal güvenlik kurumu  nun oluşturmuş olduğu uygulama ile  emekli  olduğumuzda ne kadar maaş alabileceğimizi hesaplayabiliriz. Bağlı olduğumuz kuruma göre farklı uygulamaları sahip olan  sosyal güvenlik kurumu  nun bu uygulaması ile birlikte ne kadar  emekli maaşı  alabileceğimizi internet üzerinden kolay bir şekilde ulaşabiliriz.  hesaplama  işlemi yapılmadan önce bilinmesi gereken bazı  sigorta  bilgileri vardır.  ssk  için  ssk  numarası , sigortalı çalıştığı gün hizmete ilk başlangıç tarihi gibi bilgilere ihtiyaç vardır. Bu bilgilere yine  sosyal güvenlik kurumu  nun hizmet dökümü belgesi sayesinde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 4 =