Osmanlıca gazeteler gün yüzüne çıktı

Ordu’da Osmanlı döneminin son ve Cumhuriyetin ilk yıllarında yayınlanan  Osmanlıca   gazeteler   gün   yüzüne  çıkarıldı.

haber7
0

Ordu’nun geçmiş hayatını , olaylarını kayda geçen ve tarihin yazılı belgeleri olan eski gazetelerin derlenmesi , Ordu’nun yakın tarihinde yaşananların günümüze aktarılması amacıyla Ordu Valiliğince bir çalışma başlatıldı. Ordu Valiliği Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü’nce yürütülen çalışma ile , Osmanlı’nın son döneminde ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında  Osmanlıca  harflerle basılan  gazeteler  , çeşitli arşivlerden derlenip Türkçeye çevrilerek o günkü gazete nüshalarında yer alan haberler , makaleler , yorumlar , yazılar , günümüze taşındı.

“TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARMAK İSTİYORUZ”

Ordu basınının geçmişini gün yüzüne çıkararak , bir kültür hizmetinde bulunmak gayesiyle böyle bir çalışmayı başlattıklarını dile getiren Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu , yaklaşık yüz yıl önce  Osmanlıca  harflerle basılan Ordu’nun ilk gazetelerine ulaşıp , o tarihlerde Ordu’da yaşanan olaylardan ve gelişmelerden , bugün yaşayan insanların haberdar olmasını sağlamak amacıyla böyle bir çalışmada yaptıklarını söyledi. Vali Balkanlıoğlu , “Bu çalışmanın , Ordu’ya kazandırılacak güzel bir kültür hizmeti olacağını düşünüyorum. Yirminci yüzyılın başlarında  Osmanlıca  harflerle basılan gazetelerin , günümüzde okunabilmesini sağlamak , önemli bir kültür hizmetidir. Bu sebeple ,  Osmanlıca  basılan gazeteleri Türkçeye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 3 =