Seydikemer  ilçesindeki mermer fabrikasında  Kadınlar  , yıkama , ayıklama , temizleme , paketleme ve mozaik işlerinde çalışıyor

haber7
0

Sanayi sektörünün ağır , gürültülü ve tozlu iş kolu olan mermer fabrikaları ,  Seydikemer  ilçesinde kadınları da istihdam ediyor.

8 Mart Dünya  Kadınlar  Günü nü mesai ile karşılayacak  Kadınlar  , mermer fabrikalarında emeklerini iş gücüne dönüştürüyor. Mermer yıkama , ayıklama , temizleme , paketleme ve mozaik işlerinde çalışan  Kadınlar  , sanayi sektöründe kendini gösteriyor.

Kadınlar , fabrikanın gürültüsünden başlarına taktıkları kulaklık , tozundan ise ağızlarını kapattıkları eşarplarla korunuyor. İnce işçiliğin gerektiği mozaik yapıştırma ve satışa hazır hale gelen ürünlerin son kontrollerinde görevlendirilen  kadın emekçiler  , erkeklerle sanayi sektörüne hizmet ediyor.

Fabrikada mozaik yapım işinde çalışan Sultan Çalbay , gazetecilere yaptığı açıklamada , zor gibi görünse de severek yaptıktan sonra işinin kendisine zor gelmediğini söyledi. Patronlarının kendilerine güçlerinin yettiği kadar iş verdiğini kaydeden Çalbay , günde yaklaşık 100 kalıp şeklinde mozaik yaptığını , işin titizlik gerektiren kısımlarında genellikle kadınların çalıştığını ifade etti. Çalbay , "Çalışmak güzel , kendi paranı kazanmak , erkeğin eline bakmamak çok güzel bir duygu. Bütün kadınlara çalışmayı tavsiye ederim" dedi.

Fatma Solak ise aile bütçesine katkı sağlamak ve güzel vakit geçirmek için kadınlara ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =