Japonya da şimdi de yanardağ patlaması

 Japonya  da cuma günü meydana gelen deprem ve tsunami felaketi ülkeyi zor duruma soktu. Bu felaketlerin ardından  şimdi  de ülkenin güneybatısındaki bir volkan kül ve taş püskürttü.

haber7
0

SAAT 15.45  JAPONYA DA BİR VOLKAN KÜL VE TAŞ PÜSKÜRTTÜ

Deprem ve tsunaminin vurduğu  Japonya  nın güneybatısındaki bir volkan kül ve taş püskürttü.

Kyushu adasındaki bin 420 metre yükseklikteki Shinmoedake volkanı , 52 yıl sonra ilk kez ocakta uyanmıştı. Depremden sonra yeniden faaliyete geçen Schinmoedake ye ulaşımın kısıtlandığı belirtiliyor.

SAAT 15.05 
JAPONYA ELEKTRİK İDARESİ GÜNLÜK ELEKTRİK KESİNTİLERİ YAPACAK

Tokyo Elektrik İdaresi , nükleer enerji santralleri deprem ve tsunamide hasar gördüğü için aksayan elektrik üretimini dengelemek amacıyla başkent Tokyo ve diğer kentlerde elektrik kesintisi uygulayacak.

SAAT 10.31  JAPON ORDUSU KURTARMA ÇALIŞMALARI İÇİN 100 BİN ASKER SEFERBER ETTİ

Japon Savunma Bakanı Toshimi Kitazawa , çalışmalara katılan 50 bin askerin sayısının 100 bine çıkarıldığını belirtti.

SAAT 09.36 MİLYONLARCA KİŞİ PİRİNÇ YİYEREK AYAKTA KALIYOR

Japonya da önceki gün meydana gelen , tarihinin tespit edilen en büyük depreminin ve yol açtığı tsunaminin ülkenin kuzeydoğu kıyılarını vurmasından iki gün sonra , milyonlarca kişinin makarna ve pirinç yiyerek ayakta kalmaya çalıştığı , su ve elektrik sıkıntısı çektiği bildiriliyor.

SAAT 09.19
ÖLÜ SAYISI 10 BİNİ BULABİLİR

Japonya da deprem ve ardından gelen tsunaminin dev dalgaları yüzünden Miyagi de 10 binden fazla kişinin öldüğü sanılıyor.

SAAT 08.20
KUZEYDOĞU KIYILARINDA 200 CESET DAHA BULUNDU

Japonya da önce gün meydana gelen ülkenin tarihindeki en büyük depremin yol açtığı tsunaminin vurduğu ülkenin kuzeydoğu kıyılarında 200 ceset daha bulunduğu bildirildi.

Miyagi bölgesinden bir polis yetkilisi , 200 cesede daha ulaştıklarını açıkladı , başka bilgi vermedi.

Basın yayın organlarında deprem ve tsunami felaketinde ölen ve kaybolanların sayısının 1800 ü aştığının tahmin edildiği kaydediliyor.

SAAT 07 55  Japonya  , CUMA GÜNKÜ DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ 9 ,0 OLARAK DÜZELTTİ

Meteoroloji Ajansı , daha  önce bu depremin büyüklüğünü 8 ,8 olarak açıklamıştı. ABD Jeolojik Araştırma Kurumu USGS ise depremin büyüklüğünü 8 ,9 olarak ölçtüğünü bildirmişti.

Japonya da cuma günü meydana gelen dünyanın en büyük beşinci ,  Japonya  tarihinin de en büyük depremi ve yol açtığı tsunami felaketinde en az 763 kişinin öldüğü kaydedildi.

SAAT 04.20  Japonya  DA 6 ,2 BÜYÜKLÜĞÜNDE ARTÇI DEPREM

Japonya nın doğu sahili açığında bugün 6 ,2 büyüklüğünde yeni bir artçı deprem meydana geldi.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezinden yapılan açıklamada , bugün yerel saatle 10.26 da , yerin 24 ,5 kilometre altında meydana gelen artçı depremin merkez üssünün ,  Japonya  nın başkenti Tokyo nun 179 kilometre doğusu olduğu belirtildi.

Yeni meydana gelen artçı depremin merkez üssünün , başkent Tokyo ya , cuma günü meydana gelen 8 ,9 büyüklüğündeki depreminkinden daha yakın olduğu ve kentte büyük binaların sallanmasına neden olduğu kaydedildi.

Japonya da , cuma günü meydana gelen depremin ardından şimdiye kadar toplam 150 artçı deprem oldu.


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =