Madende ölen 263 işçi dualarla anıldı

Zonguldak’ta 23 yıl önce meydana gelen  maden  faciasında hayatını kaybeden  263   işçi   dualarla  anıldı.

haber7
0

TTK Kozlu Müessesesi 1. Nolu Kuyu başında düzenlenen anma törenine; Zonguldak Vali Vekili Ahmet Mailoğlu , İl Emniyet Müdürü Osman Ak , TTK Genel Müdürü Burhan İnan , Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir , Kozlu Kaymakam Vekili Murat Kütük , GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş , milletvekili aday adayları , sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve  maden  işçileri katıldı.

Anma töreninde konuşan GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş , “Bütün dünyanın kabul ettiği; madenciliğin en zor ve riskli meslek olduğunu biz de yaşayarak öğrendik. Bu havzada 167 yıldır kömür üretiyoruz. Yaklaşık 5 bin şehit verdik. Her acıdan dersler çıkarıyor , dünyadaki gelişmeleri de izleyerek daha sağlıklı , daha güvenli şartlarda çalışmanın yollarını aradık ve arıyoruz. Taşkömürü halen dünyanın en değerli , en önemli yer altı kaynaklarından biridir. Daha uzun yıllar bunun önemini ve değerini koruyacaktır. Zonguldak havzasında 1 milyar 300 milyon tonluk taşkömürü rezervi var. Bizler , ülkemizin bu zenginliğini üretmek , yer üstüne çıkararak ülkemiz ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz. Türkiye’nin TTK’ya , taşkömürüne , yani size ihtiyacı var” diye konuştu.

TTK Genel Müdürü Burhan İnan ise , “Bundan 23 yıl önce 1992 yılında benim de tam o sırada ocak mühendisi olarak görev yaptığım o yılda Türkiye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =