Kavaf: Denizli için daha çok yatırım gerekli

Devlet Bakanı Selma Aliye  Kavaf  ,  Denizli  nin , Türkiye nin ekonomik anlamda lokomotifi olan iller arasında üst sıralarda yer alabilmesi için  daha   çok  yatırıma ihtiyaç duyduğunu söyledi.

haber7
0

Bakan  Kavaf  , Pera Gayrimenkul  yatırım  Ortaklığı AŞ nin , hastane , otel ve konutları da bünyesinde barındıran , Ege Bölgesi nin en büyük kentsel dönüşümü olarak nitelendirilen projesi içinde yer alan Sümerpark Alışveriş Merkezi nin açılış töreninde yaptığı konuşmada , açılan alışveriş merkezinin  Denizli  nin ekonomik hayatına çok büyük canlılık getireceğini belirtti.

Hükümet olarak 2023 yılında Türkiye nin , dünyanın 10 büyük ekonomisi arasında yer almasını istediklerini kaydeden  Kavaf  , şöyle devam etti:

2023 Türkiye sinde , dünyanın 10 büyük ekonomisi arasında yer alan Türkiye de  Denizli  nin yeri ne olacak? Elbette şimdikinden çok  daha  iyi bir noktada , Türkiye nin lokomotifi olan iller sıralamasında çok  daha  üst sıralarda olacak. Hepimiz bunun için çalışıyoruz. Bütün enerjimizi , gayretimizi ve birikimimizi bunun için harcıyoruz.  Denizli  nin , Türkiye nin ekonomik anlamda lokomotifi olan iller arasında üst sıralarda yer alabilmesi için  daha  çok yatırıma ihtiyacı var.

Denizli nin bugüne kadar kendi öz sermayesiyle , kendi öz kaynaklarıyla yapmış olduğu yatırımlarla ekonomik kalkınmayı ve gelişmeyi gerçekleştirmiş bir il olduğunu ifade eden  Kavaf  , şöyle devam etti:

Bu anlamda ekonomi literatürlerine geçmiş bir il. Ancak biz  Denizli  de dışarıdan yatırımların , yabancı yatırımcıların , hatta konsorsiyumların , iş dünyasında gerçekleştirilen büyük evliliklerden oluşacak yatırımların da gelişmesini arzu ediyoruz. Bu anlamda  Denizli  nin ekonomik büyümesini hızlandıracak ,  daha  büyük yatırımların  Denizli  ye gelmesi için de bu konuda karar merci olan bütün mülki amirler , odalar ve sivil toplum kuruluşlarıyla beraber değerlendiriyor ve atılacak adımları hep birlikte atmaya çalışıyoruz.

-KÜÇÜK YATIRIMCIYA DESTEKLER-

Kavaf , hükümet olarak sadece büyük yatırımcıları desteklemediklerini , küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ) de önemli destekler sağladıklarına işaret ederek , şunları kaydetti:

KOBİ leri de destekliyoruz.  Denizli  , KOBİ ler anlamında da örnek yatırımların olduğu bir şehir. Bu çerçevede 2010 yılı içerisinde hükümetimizin 100 bin KOBİ için verdiği destek de KOSGEB kanalıyla  Denizli  ye verdiği 231 milyon liradır. Yine  Denizli  deki 130 işletmeye verdiğimiz KOBİ ihracat finansman tutarı ise 33 milyon 265 bin dolardır. Önümüzdeki dönemde ihracat kredisi destek programıyla ihracat yapmak isteyen KOBİ lere yönelik 2 yeni programdan  Denizli  de 5 binden fazla işletmeyi yararlandırmayı düşünüyoruz.

-ŞEHİR ESTETİĞİNE UYGUN MİMARİ-

Açılan alışveriş merkezinin , yatay bir mimariyle şehir estetiğini bozmayan , gözü tırmalamayan , son derece tabiatla uyumlu , şehir estetiğine katkıda bulunan bir tarzla yapılmış olmasının sevindirici olduğunu ifade eden Bakan  Kavaf  , şunları söyledi:

 Denizli  aynı zamanda bir turizm kenti , Türkiye deki en büyük turizm potansiyeline sahip illerden birisi. Dört tane antik kenti var , bunlardan bir tanesi şehrin içerisinde. Jeotermal zenginliği , Türkiye nin en güzel sahillerine yakınlığı , coğrafi konumu ve panoramik yapısıyla çok büyük bir turizm potansiyeline sahip. Bu açıdan şehrin estetiğini bozmamanın yanı sıra katkıda bulunan , böyle bir mimari yapının gerçekleşmesi de son derece sevindirici. Bu konuda Pera Gayrimenkul  yatırım  Ortaklığı AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ayşegül Hanım a teşekkür ediyorum. Buradan aslında şöyle bir sonuç da çıkarıyorum. Demek ki şehrin yapılanması noktasında  daha  çok kadın eli değmesi gerekiyor.

Konuşmaların ardından Sümerpark AVM nin temsili açılışı için kurdele kesildi.

Bakan  Kavaf  , açılışın ardından alışveriş merkezini gezerek , bilgi aldı.

Açılış törenine ,  Denizli  Valisi Yavuz Erkmen ve  Denizli  Belediye Başkan Vekili Osman Zolan da katıldı.


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =