İSRAİL in geçen pazar Golan Tepeleri ne 7 km uzaklıktaki Suriye nin Kuneytra kentinde Lübnan da üslü Şii Hizbullah ve  İran  askerlerine düzenlediği hava saldırısının yankıları sürüyor.

hurriyet
0

İsrail ordusu , füze savunma sistemi Demir Kubbe bataryalarından bir bölümünü Lübnan sınırına kaydırdı. Pazar günkü operasyonda Devrim Muhafızları komutanlarından Tuğgeneral Muhammed Ali Allahdadi yi kaybeden Tahran dan da dün sert açıklamalar geldi.  İran  Devrim Muhafızları Komutanı General Muhammed Ali Caferi dün yaptığı konuşmada İsrail in saldırıya yanıt olarak  Yıkıcı   yıldırımlar  beklemesi gerektiğini söyledi.  İran  Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan da İsrail in saldırısıyla ilgili , Katil rejim;  Filistin  , Lübnan , Suriye ve  Irak  ta sürdürdüğü terörist eylemlerin bir devamı olan bu cinayet ve tekfirci teröristlere gizli ve açıktan olmak suretiyle verdikleri destekle , dünya ve bölge güvenliğini sarsmayı hedefliyor dedi. Golan yakınında gerçekleştirilen saldırıda 2008 de Şam da öldürülen Hizbullah komutanı Imad Mughniyeh in oğlu Cihad ve 5 Hizbullah militanı hayatını kaybetmişti. Olayda biri 6 İranlı asker de ölmüştü.

BİLGİ NOTU

‘Demir Kubbe füze sistemi kısa menzilli füzelere karşı geliştirildi. Bu bataryalardan İsrail de 10 adet bulunduğu ifade ediliyor. 100 km lik ve 360 derecelik çevresel alan içerisinde muhtemel bir tehdit sırasında otomatik harekete geçen sistem , atılan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 4 =