Türkiye nin turp ihtiyacının büyük kısmının karşılandığı Kadirli ilçesindeki tarım işçileri , soğuğa rağmen ürünleri Savrun Çayı nda yıkayarak geçimlerini sağlıyor.

hurriyet
0

Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu tarım işçileri , topraktan çıkarılan turpları , ilçede sıfırın altında seyreden sıcaklık değerlerine ve yağmura aldırış etmeden Savrun Çayı nın soğuk suyunda temizliyor.

Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir , 4 ay süren turp sezonunda yaklaşık 5 bin kişinin soğuk kış şartlarında çalıştığını söyledi.

Kadirli nin sezon başında Türkiye turp ihtiyacının yüzde 70 ini karşılandığını , havaların soğumasıyla bu oranın yüzde yüze yaklaştığını belirten İspir , "Türkiye de turp denince akla ilçemiz gelir. Ortalama 35 bin dekara ekilen turpun hasadı 4 ay sürüyor. Ağır şartlarda çalışan işçiler , 35-40 lira karşılığı bu işi yapıyor" dedi.

 

Hasat kışa rastladığından işçilerin zor koşullarda çalıştığına dikkati çeken İspir , şöyle konuştu:

"Turp söküldükten sonra pazarlamaya hazır hale getirilmesi için çay ve derelere taşınıp , toprak ve çamurdan arındırılıyor. Büyük kısmı kadınlardan oluşan işçiler , hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü koşullarda yağmura , çamura rağmen sabahtan akşama kadar soğuk suda turp yıkıyor. Yıkanan turplar paketlenerek pazarlamaya hazır hale getiriliyor."

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 2 =