Alman televizyon kanalı Das Erste de  Doping  hakkında yapılan belgesel , spor dünyasını alt üst etti. Program , 225 üst düzey atletin  Doping  yaptığını belgeleriyle ortaya koydu.Suçlamaların odak noktasındaki isim olan  Rusya  Atletizm Federasyonu Başkanı Valen

hurriyet
0

Alman televizyon kanalı Das Erste de yayınlanan belgeselde yer alan belgelere dayandırılarak , Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından geçmiş yıllarda 225 atletin yaptığı dopingin üstünün örtüldüğü öne sürüldü.

İngiltere basınında yer alan haberlerde , aralarında olimpiyat oyunlarında ve büyük şampiyonalarda altın madalya kazanan isimlerin de bulunduğu 39 ülkeden 225 atletin , IAAF tarafından  Doping  yaptığı tespit edilmesine rağmen herhangi bir yaptırıma maruz kalmadığı iddia edildi. İsmi geçen atletler arasında uluslararası organizasyonlarda derece elde eden 58  Rus  , 25 Kenyalı , 5 Fransız ve 3 Büyük Britanyalı ismin yer aldığı ileri sürüldü.

Rus atlet Mariya Savinova , dopingle suçlanıyor.

Belgeselde yer alan iddialarda , Chicago ve Londra maratonlarında 3 kez birincilik yaşayan Liliya Shobukhova ve 800 metrede olimpiyatta altın madalya kazanan Mariya Savinova nın da dahil olduğu birçok  Rus  atletin geçmiş yıllarda sistematik şekilde  Doping  yaptığı öne sürülmüştü.

Dopingle suçlanan bir başka  Rus  atlet Liliya Shobukhova...

Doping testi pozitif çıkan Shobukhova nın ,  Rusya  Atletizm Federasyonu Başkanı ve o dönem ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =