İran’a kontak açtılar

Batıyla ilişkileri yavaş yavaş iyileşmeye başlayan  İran  , bu sıralar ambargo nedeniyle çıkmak zorundan kalan ve geri dönen otomotiv üreticilerinin akınına uğruyor. Ancak bu kez İranlı ortakların , daha sıkı pazarlık etmeye başladığı

milliyet
0

Avrupa ve  ABD  ile ilişkilerini iyiden iyiye düzelten ve üzerindeki ambargonun kaldırılması yönünde başarılı olan  İran  , bugünlerde yabancı üreticilerin , özellikle de otomotivcilerin akınına uğruyor. Bununla birlikte daha önce ambargonun etkisiyle çıkmak zorunda kalan üreticiler , döndüklerinde değişmiş bir ortam ve daha fazla kuralcı yerel ortaklarla karşılaşıyor.
2011 yılında 1.6 milyon adetlik  Otomobil  üretimi bulunan İran’da , ambargo döneminde bu sayı neredeyse yarıya düşmüştü. Bu üretimi gerçekleştiren markaların yabancı ortakları , zarar etme pahasına birer birer ülkeden çıkmak zorunda kalmış , çıkmayanlar ise sınırlı parça desteği ve eski modellerle idare etmişti. Bu ülkede hayli etkin olan  Hyundai  , PSA  Peugeot   Citroen  gibi üreticiler İran’dan ayrılmak zorunda kalmış , bu durum PSA’nın zarar etmesinde büyük rol oynamıştı.  Renault  ise parça ithalatı ve üretime devam etmiş , ancak yeni model üretimine başlayamamıştı.
Şimdilerde tüm bu firmalar , yeniden üretim için dönerken ,  Mercedes  Benz ,  Volkswagen  , Kia ,  Fiat  ve Toyota’nın da fuarlara katılmaya başladığı belirtiliyor.

googletag.cmd.push });

Daha fazla yerli
PSA’nın , geçtiğimiz günlerde  İran  ile bir ön anlaşma imzaladığı konuşulurken , ülkenin Sanayi Bakanlığı’nın , markaların ortaklıklarına izin vermeden önce pazarda ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 4 =