Cepte 75 milyon kişi numarasını taşıdı

 cep telefonu  abonelerinin geçişini mümkün kılan numara taşımada sayının 75 milyonu aştığı bildirildi.

haber7
0

Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Lütfi Elvan  , 2008 yılında başlayan ve  GSM operatörleri  arasında  cep telefonu  abonelerinin geçişini mümkün kılan numara taşımada sayının 75 milyonu aştığını bildirdi.

Bakan Elvan , AA muhabirine yaptığı açıklamada , 2014 yılının 9 ayında , mobil abone sayısının 69 ,8 milyondan , 71 ,9 milyona , mobil aboneler içerisinde yer alan makineler arası iletişim (M2M) abone sayısının da 2 ,1 milyondan 2 ,4 milyona çıktığını belirtti.

- Ücretlerdeki düşüş konuşma süresini artırdı

Bireysel abone sayısı fazla artmasa da mobil sektördeki rekabetin etkisi ile konuşma ücretlerinin çok düştüğünü , bunun da konuşma sürelerine yansıdığını belirten Elvan , şunları kaydetti:

"2010 yılı başında Türkiye de  kişi  başına düşen aylık ortalama konuşma süresi 196 dakika , Avrupa ülkelerinden en fazla konuşma süresine sahip Fransa da ise 250 dakika idi. 2014 yılı haziran ayında , ülkemizde mobil hizmetlerdeki numara taşınabilirliğinin ve ara bağlantı ücretlerinin düşmesine de bağlı olarak artan rekabet ve fiyat avantajları sebebi ile Türkiye de  kişi  başı aylık ortalama konuşma süresi 364 dakikaya çıkarken , Fransa da bu sürenin 289 dakikada kaldığını görüyoruz."

Genişbant internet ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =