Yargıtay dan emekliye şok!

İki maaş hayali suya düştü

haberturk
0

Ahmet KIVANÇ / HT EKONOMİ

Bir kişiye iki ayrı statüde  emekli  aylığı bağlanıp bağlanamayacağı tartışmasına son noktayı  Yargıtay  Hukuk Genel Kurulu koydu: “Bir kişi hem SSK’dan hem  emekli  Sandığı’ndan  emekli  aylığı alamaz”

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu , birbiriyle çakışmayan sürelerde iki ayrı statüde  emekli  olmaya yetecek kadar çalışması bulunanların iki ayrı  emekli  aylığı alma hayallerini yıktı.  Yargıtay  , SGK’nın , bir vatandaşa önce  ssk  ve  emekli  Sandığı’na tabi olarak iki ayrı  emekli  aylığı bağlayıp sonra da “Yanlışlık yaptım” diyerek aylıklardan birini iptal eden kararını hukuka uygun buldu. 1941 doğumlu bir vatandaş 1966-1993 arasında SSK’ya tabi olarak çalışmaları dolayısıyla 1993’te SSK’dan  emekli  oldu. Aynı kişi , 15 Ocak 1998’de bir kamu kurumunda  emekli  Sandığı’na bağlı çalışmaya başladı. Bu arada  emekli  aylığını almaya devam etti. 2005’te mevzuatta değişikliğe gidilince  emekli  aylığı kesildi.

Kamuda 9 yıl çalışan vatandaş 2006’da SGK’ya emeklilik başvurusunda bulundu. SGK hem SSK’dan bağlanıp da sonradan kesilen aylığı hem de  emekli  Sandığı’ndan yeni aylık bağladı. SGK 2008’de SSK’dan bağladığı  emekli  aylığını iptal etti. Ödenen aylıkların da iadesini istedi. Vatandaş dava açtı. İş mahkemesi vatandaşı haklı buldu.  Yargıtay  10. Hukuk Dairesi SSK’dan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =