Çocuğunuzun boynundaki bezelere dikkat!

Lenf bezlerinin çocuklarda büyümelerinin normal olduğunu , normal boyutlarına dönmediği takdirde doktora başvurulması gerektiğini belirtti.

haber7
0

Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Ahmet Demir , lenf bezlerinin , vücudun savunma mekanizmalarında önemli işleve sahip olduğunu , doğru tedavinin yolunun , ayrıntılı bir hasta öyküsünün alınması ve dikkatli bir fizik muayeneden geçmek olduğunu bildirdi.

Lenf bezlerinin boyutu ve kıvamının lenfomanın habercisi olabileceğini belirten Demir , "Lenfadenopati değerlendirmesinde enfeksiyon bulgusu , ateş , kilo kaybı , gece terlemesi , kansızlık , döküntü gibi belirtiler görülebilir" diye konuştu.

ERKEN TEŞHİS VE TEDAVİ ÖNEMLİ

Doç. Dr. Demir ,  fizik muayene  lenf bezinin ele gelir şekilde büyümüş olduğunun belirlenmesi halinde ,  dikkat  edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

"Lenf bezleri bir santimetreden büyük ise hastalık göstergesi olduğu için araştırılması gerekmektedir. Bir lenf bezinin büyüklüğü hızla artarsa ağrıya neden olmaktadır. Ağrı genellikle bir kızarıklık ve iltihap sonucu oluşmasına rağmen , nadiren kanserli bir lenf bezinin ölü doku merkezinin içinde kanamasından da kaynaklanabilir.

Sert bezeler tipik olarak metastatik kanser bulgusu olabilir. Lastik kıvamındaki bezeler lenfoma yani lenf kanserini düşündürür. Daha yumuşak bezeler ise enfeksiyon veya çeşitli mikrobik ajanlar veya toksinlerine karşı vücudun ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 1 =