Hafızlık yarışmasının birincisi Trabzon dan çıktı

Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen 12. Türkiye  hafızlık  Yarışması nın finali , Şanlıurfa da yapıldı.

haber7
0

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce Dergah Camisi nde organize edilen yarışmaya bölgelerinde  birinci  olan 7 hafız katıldı.

Yarışma öncesi konuşan Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Bünyamin Albayrak , Kur an-ı Kerim okumanın ruhen ve manen insanı dinlendirdiğini söyledi.

Müslümanın günde en az bir sayfa Kur an-ı Kerim okuması gerektiğini vurgulayan Albayrak , insanın yaptığı bütün davranışlarının Kur an-ı Kerim e göre olması gerektiğini ifade etti.

Albayrak , yarışmaya 5 bin kişinin müracaat ettiğini , bölgelerde yapılan elemelerde ise 7 kişinin finale kaldığını ve yarışmaya olan ilginin her geçen yıl arttığını belirtti. 

İl Müftüsü İhsan Açık da manevi değere yüksek bir yarışmanın "Peygamberler şehri" olarak nitelendirilen Şanlıurfa da ve Hazreti İbrahim in makamında yapılmasının kendilerini mutlu ettiğini kaydetti.

Daha sonra geçilen yarışmada 7 hafız , Mehmet Kapukaya , Mustafa Bodur ve Fatih Çatmakas tan oluşan seçici kurul önünde Kur an-ı Kerim in farklı surelerini okudu.

Kurul üyeleri , hafızların okuduğu Kur an-ı Kerim tilavetini  hafızlık  60 , tecvit 30 ve eda-sada 10 puan sistemine göre değerlendirdi.

Yarışmada ,  Trabzon  Bölgesinden Fatih Polat  birinci  , Erzurum Bölgesinden Yusuf Yılmaz ikinci , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =