Sıcak havada göğüs ağrısı ve çarpıntıya dikkat

Kalp hastalıkları her ne kadar mevsim tanımasa da kalp sağlığını korumak için yaz aylarında daha fazla önlem alınması gerekiyor.

haber7
0

Memorial Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı  Prof. Dr. Azmi Özler  , yaz aylarında kalp sağlığını korumanın yolları hakkında bilgi verdi.

Sıcak  havada  kalp krizi riski artıyor

Termometreler her ne kadar daha düşük ısıları gösterse de havadaki nem ve basıncın etkisiyle yaz aylarında hissedilen sıcaklık 35-40’yi bulabilmektedir. Aşırı sıcaklardan etkilenen hastalarda kalp damarlarından , ya da kalp kapaklarındaki problemler nedeniyle “akciğer ödemi” denilen kalp yetmezliğine götüren durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle hem kronik hastalıkları olanlar hem de sağlıklı bireylerin önemli sağlık sorunları yaşamaması için aşırı sıcaklara karşı mutlaka önlem alması gerekmektedir. Nemli  Sıcak  hava , sağlıklı bireylerin de vücutlarını susuz bırakarak kalp krizi riski ile karşı karşıya bırakabilir.Kalp hastaları  Sıcak  havalarda kaybedecekleri ter ile elektrolit dengesizliği yaşayabilir ve tansiyonları etkilenebilir. Yaşanan bu durumlar kalbin çalışmasını etkileyerek ritim problemlerine yol açabilir. Göğsünde ağrı , nefes darlığı , çarpıntı gibi sorunları olan kişilerin hiç zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir.

İlaçlarınız mevsime göre ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =