Ramazanda karaciğer yağlanmasına dikkat

Ramazanın yaz ayına denk gelmesi sebebiyle bazı hastalarda kişinin oruç tutup tutamayacağını doktoruna sorması gerekiyor.

haber7
0

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gıda Bilimi ve Teknolojisi Uzmanı Dr. Uğur GÖĞÜŞ; reflü , ülser ,  karaciğer  gibi rahatsızlıkları olan kişilerin bu uzun oruç günlerinde beslenmelerine daha da  dikkat  etmeleri ve hekimlerine danışmadan oruç tutmamaları gerektiği konusunda uyarıyor.

Özellikle uzun süreli açlık sonrasında vücuda yağ ve şeker alımının kontrol edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan Dr. Göğüş; yağın kana emiliminin kontrol altına alınabileceğini vurguluyor.

Uzun süre açlık sonrasında iftarda ki aşırı şeker-yağ tüketimi kanda ve hücrede solunan havadaki oksijenle tepkimeye girerek toksik radikal adı verilen zararlı maddeler açığa çıkarır. Bu zararlı maddeler damar çeperlerinde birikerek  damar tıkanıklığı  ve takibinde kalp damar hastalıklarına , mide yüzeyini tahrip ederek de gastrit ve ülsere sebep olabilir. Ayrıca aşırı yağlı  gıda tüketimi  sonucunda vücutta ilk önce karaciğerlerde yağlanma başlar.

ŞİŞMANLIK KARACİĞER YAĞLANMASININ TEMEL NEDENİDİR

Yağ ve şeker emilimini düzenlemek için günde bir tablet klorojenik asit tavsiye eden ODTÜ Gıda Teknolojileri Uzmanı Dr. Uğur GÖĞÜŞ “Ramazan ayı süresince uzun süre aç kalınmasına rağmen iftarda ve sahurda yenilen yüksek kalorili hamur işleri ve tatlılar nedeniyle kilo ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 2 =