Borçlar Kanunu nda kiracıların tahliyesi ile ilgili yeniden düzenlenen ve mülk sahibinin lehine dönen uygulama 1 Temmuz 2014 ten itibaren yürürlükte.  Yeni   düzenleme  ile , ev sahibi 10 yılı aşmış kurumsal kiracısını çıkarabilir. Uzmanlar , özllikle banka , ma

hurriyet
0

Borçlar Kanunu nda yapılan 10 yıllık kiracıların tahliyeleri ile ilgili  Yeni   düzenleme  , 1 Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe girdi.

Daha önce kiracı lehine olan uygulama , artık mülk sahibi lehine döndü. Yürürlüğe giren maddeye göre , mülk sahipleri 10 yılı dolduran kiracılarına herhangi bir gerekçe göstermeden , sözleşmelerinin bitimine 3 ay kala ihtarname gönderip ev ya da işyerinden çıkartılabilecek. Türkiye ortalamasında bireysel kiralamalar 10 yıl civarında sürerken , kurumsal şirketlerde bu durum 10 yılı aşabiliyor.

KİRACILAR PANİKTE

Dolayısıyla özellikle banka şubeleri gibi yerleşik kurumsal kiracıların olduğu mülkler rekabete açılacak , kurumsal kiracılar yasadan en çok etkilenen grup olacak.

Yapılan  Yeni  düzenlemenin özellikle bankalar için tehlike arz ettiğini belirten Avukat Cevat Kazma konu ile ilgili yaptığı açıklamada Bankalar , açacakları şubeyi uzun vadede kullanmak için kiralıyorlar.  Yeni   düzenleme  mülk sahibini , daha fazla ücret teklif eden başka bir bankaya mülkü kiralamak istediğinde özgür kılıyor. Burada sadece bankalar değil , diğer kurumsal şirketlerde uzun vadede sıkıntı yaşayabilir şeklinde konuştu.

Daha küçük ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =