Petrol  İşleri Genel Müdürü Selami İncedalcı , kaya gazı ve petrolü aramaları için ABD , Avrupa ve Kanada dan yatırımcı ilgisi bulunduğunu , ABD li enerji şirketi  ExxonMobil  in Güneydoğu Anadolu ve Trakya Bölgeleri nde arama için TPAO ile

milliyet
0

Petrol aramalarını artırmayı ve buna bağlı olarak bulunan kaynakların etkin şekilde kullanılmasını sağlamayı amaçlayan Türk  Petrol  Kanunu geçen yıl Mayıs sonunda TBMM de kabul edilmişti. Bu kanunla  türkiye  nin deniz ve karasularında petrol/gaz aramacılığında artış olması amaçlanıyor.

googletag.cmd.push });

Reuters ın sorularını yanıtlayan İncedalcı , Shell in  türkiye  de kaya gazı çalışmalarına başladığını ve  türkiye  ile ortaklığının bulunduğunu belirterek , "ExxonMobil , TPAO ile ortak olmak üzere geliyor. Biz yatırımcılarla görüşüyoruz; yatırım ortamını eskisine göre daha cazip görüyorlar" dedi.

ExxonMobil in önceden deniz aramalarıyla ilgilendiğini söyleyen İncedalcı , "Şimdi karada , Güneydoğu Anadolu ile Trakya Bölgeleri ile ilgili olduklarını söylüyorlar. TPAO ile görüşmeleri devam ediyor. Avrupa dan , ABD ve Kanada dan da yatırımcı ilgisi var. Önümüzdeki zaman içinde bizden randevu talep eden yatırımcılar oldu , onlarla da Ekim ayında görüşeceğiz. Hem shale gaz hem shale petrolü , hidrokarbonlar için arama ve üretim hakkına sahip olacaklar" dedi.

Shell , halen Diyarbakır da kaya gazı için çalışmalarını sürdürüyor.

YENİ  Petrol  KANUNU

Petrol Kanunu nun çıkmasıyla birlikte yeni yatırımcıların gündeme geldiğinin altını çizen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =