Telefon faturalarını uçuracak uyarı!

"Uyarı tonu" uygulamasının kaldırılacağı iddiasıyla ilgili Tüketici derneklerinden  uyarı  geldi:  uyarı  tonu kalkarsa faturalar uçuşa geçer...

haber7
0

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya ,  cep telefonu  aboneliklerinde numara taşımada "uyarı tonu" uygulamasının kaldırılacağı iddiasıyla ilgili , "Tüketicinin evrensel haklarından biri olan bilgilenme hakkı ve hizmeti kullanmadan önce ne kadar ücret ödeyeceğini bilmesi gerekliliğini sağlayan  uyarı  tonunun devre dışı bırakılması , tüketici mağduriyetlerinin artmasına , yüksek faturalar ödemesine neden olacaktır" dedi.

Kaya , AA muhabirine yaptığı açıklamada , son günlerde medyada , GSM operatörleri arasında taşınan numara arandığında duyulan "uyarı tonu"nun , Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca kaldırılacağına ilişkin haberlere yer verildiğini söyledi.

Bunun için "bip" sesi diye bilinen  uyarı  tonunun rekabeti engellediği , "her yöne" tarifelerin artması nedeniyle uyarıya ihtiyaç kalmadığı , kişinin numarasını taşıdığının bilinmesinin prestijine zarar verdiği gibi gerekçeler ortaya konulduğunu savunan Kaya , şöyle konuştu:

"Haberleşmede birçok alanda tüketici mağduriyeti söz konusu iken herhangi bir düzenleme yapılmazken tüketici yararına olan  uyarı  tonu uygulamasının kaldırılmaya çalışılması , tüketicinin şaşkınlığına neden olmuştur. Halen ülkemizde sınırlı gelir sahibi birçok tüketici , şebeke içi paketleri tercih etmekte , bu paketler sayesinde aynı operatördeki abone ile sesli ve mesajlı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 9 =