Noktadan renklere yolculuk

Türk İslam Eserleri Sanat Galerisi Kumbaracı4 , üçüncü sergisiyle sanatseverleri  Noktadan   renklere   yolculuk  a çıkarıyor. Serginin en çok dikkat çeken eseri ise kömür tozu zemin üzerine yazılan  Soma  eseri oldu.

haber7
0

Türkiye nin ilk Türk-İslam Eserleri Sanat Galerisi Kumbaracı4 ün üçüncü sergisi  Noktadan   renklere   yolculuk  17 Mayıs cumartesi günü sanatseverleri ağırlamaya başladı. Açılışa ünlü televizyoncu Okan Bayülgen , Ankara Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak , Reis ül Hattatin Hasan Çelebi , iş ve sanat camiasından birçok kişi katıldı. 17 Haziran a kadar ziyaret edilebilecek sergi ,  Soma  da hayatını kaybedenler için okunan Kur an-ı Kerim ile başladı. Hattat - Müzehhip Muhammet Mağ ve Anadolu da yetiştirdiği 14 öğrencisinin 32 eserinin yer aldığı sergi; hat , tezhip , ebru ve minyatürün en güzel ve en renkli örneklerine ev sahipliği yapıyor.

Açılışta konuşan Kumbaracı4 ün sahiplerinden Edip Sağlık , "Uzun bir hazırlıkla yapılan sergiyi sanatseverlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türk-İslam sanatına bir katkımız olsun diye çıktığımız yolculuğumuza ikinci yılda üçüncü sergimizle devam ediyoruz. Serginin adı Nokta dan  renklere   yolculuk  fakat  Soma  da yaşanan facianın ardından aslında renkli değil kapkarayız. Muhammet Mağ ın kazanın ardından yaptığı ve sergiye sonradan eklenen  Soma  eseri benim için en önemli eser. Kağıt üzeri kömür tozu ile karartılmış ve Enfal süresi 69. Ayet ten bir alıntı yapılarak Fekulu helalen tayyibe yani Helal kazanç temizdir yazılan eserin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =