Mali de şiddet olayları: 36 ölü

 Mali  de muhalif grupların kontrolündeki Kidal kentinde askerler ile  Tuareg  isyancılarının oluşturduğu Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi (MNLA) arasında çıkan çatışmalarda 8 i asker 36 kişinin öldüğü , 87 kişinin yaralandığı açıkland

haber7
0

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada , "Kidal da  ordu  güçleri ile  Tuareg  isyancıları arasında dün çıkan çatışmalarda askerlerden 8 , isyancılardan 28 kişi öldü , 28 i asker 87 kişi yaralandı" denildi.

Savunma Bakanlığı da hükümetin Kidal kenti sakinlerinin mal ve canlarının korunması için gereken tüm tedbirleri alacağını duyurdu.

MNLA tarafından yapılan açıklamada ise Kidal kentinde  Mali  askerlerinin bulunduğu askeri kışlanın kuşatıldığı , 4 askerin öldürüldüğü , 2 zırhlı askeri araç ve çok sayıda mühimmata el konulduğu bildirilmişti.

Mali deki olaylar , muhalif grupların kuzeydeki Kidal , Timbuktu ve Gao şehirlerinin kontrolünü ele geçirmesi ve ardından Bamako daki geçici hükümetin Fransa dan yardım talep etmesiyle başlamıştı.

MLNA , Ensaruddin , Mağrib el-Kaidesi (AQMI) , Batı Afrika Tevhid ve Cihad Hareketi (MOJWA) ve diğer silahlı grupları hedef alan Fransız ordusunun ,  Mali  ye askeri müdahalesi sonucu , kuzeydeki kentlerin kontrolü Fransız güçlerin eline geçmişti.

MNLA , Ensaruddin , AQMI , MOJWA ve diğer silahlı gruplar Fransız ve  Mali  ordusuna yönelik saldırılar düzenliyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 6 =