Dışişleri Bakanı   ahmet davutoğlu  ,  Suriye  de son 10  yılın  en  yıkıcı   insanlık  felaketinin yaşandığını söyledi.

haber7
0

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu , Suriye de son 10 yılın en yıkıcı insanlık felaketinin yaşandığını söyledi.

Davutoğlu , Ürdün de düzenlenen  Suriye  ye Komşu Ülkeler 3. Toplantısı nda yaptığı konuşmada , savaş nedeniyle Türkiye ye sığınan Suriyelilerin arttığına işaret ederek , "Türkiye deki kamplarda 3 bin 700 bebek doğdu" dedi.

Sığınmacı akınının sürdüğünü vurgulayan Davutoğlu , şöyle devam etti:

"Ülke (Suriye) içine yardım girmesine izin verilmelidir. BM ve organları  Suriye  içinde kamp kurmalı ki sığınmacı akını kontrol altına alınsın. Bunun önündeki en büyük engel  Suriye  rejimi ama Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) da bunun için  Suriye  rejiminin merhametini beklememeli."

"3 hayal kırıklığı"

Suriye deki krize çözüm bulunması için yürütülen uluslararası girişimlerde başarı sağlanamadığına dikkati çeken Davutoğlu , şunları kaydetti:

"Bizim 3 hayal kırıklığımız oldu. İlki Cenevre-2 toplantısındaki başarısızlıktı , artık ümidimiz yok ve gelecekte siyasi çözüm de yok. İkinci olarak , BMGK nın 2139 sayılı rezulasyonuna göre , ülkeye yardım girmesi sağlanmalı. Ancak  Suriye  , Türkiye tarafında sadece bir kapıyı açık bıraktı ve günlük sadece 78 aracın geçmesine izin verdi. Bu kararın ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =