konut  kredileriyle ilgili soruları cevaplayan Şeker Finans Pazarlama Müdürü Mustafa Sedefoğlu , tapusu bulunmayan bir ev için  kredi  çekilemeyeceğini belirtip , konutun  tapulu  , kat irtifakı  veya  kat mülkiyetinin olması gerektiğini söyledi

milliyet
0

MUSTAFA SEDEFOĞLU - mustafa.sedefoglu@sekerfinans.com.tr

Soru: 2B arazisi üzerinde bir binadan ev alma durumumuz var. Henüz tapusu alınmamış. Ama yakın zamanda verileceği söyleniyor. Bu ev için  konut  kredisi çekebilir miyiz?
Cevap: Hayır.  konut  kredisi verilebilmesi için , alacağınız konutun muhakkak  tapulu  , kat irtifakı  veya  kat mülkiyetinin de kurulu olması gerekir.  Tapusuz   veya   arsa   tapulu  yerler için  konut  kredisi verilmiyor.

googletag.cmd.push });

İnşaat belirli seviyeye gelmeden  kredi  kullanılamıyor

Soru: Evimizin hemen yakınında bir inşaat başladı. Daha temelleri atılıyor. Buradan ev almak istersek  konut  kredisi çekebilir miyiz?
Cevap: İnşaatın belli bir seviyeye gelmesi lazım. Bankalar genelde , inşaat seviyesi % 80’lere gelmeden  kredi  kullandırımı yapmıyor. Büyük projelerde , banka ve inşaat firması arasında özel protokoller ve alınan teminatlarla , inşaat henüz yeni başlamışken de  kredi  kullandırımı olabiliyor. Ancak , sizin bahsettiğiniz inşaat sanırım , sokak içinde yapılan bağımsız bir apartman inşaatı. Dilerseniz , projenin sahibi ile konuşun , inşaat seviyesi ilerleyip  kredi  verilebilir duruma gelince bankalar ile görüşür , mali durumunuz da uygunsa  konut  kredisinden yararlanabilirsiniz.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =