Türkiye’de 263 Arap öğretim üyesi var

YÖK Uyesi Tufan Buzpınar , Türkiye de  263   Arap   öğretim  üyesinin olduğunu söyledi. Türk-Arap tarihini anlatan Buzpınar , son dönemdeki olumsuz ilişkilerin daha iyi olacağını umduğunu belirtti.

hurriyet
0

YÖK ,  TÜBİTAK  ,  İstanbul  Medeniyet ile  İstanbul  Üniversitesi ve  Arap  Üniversiteler Birliği nin ortaklaşa düzenlediği ‘Yükseköğretimde Birinci Türk-Arap Kongresi    İstanbul  da bugün başladı. 28 Nisan a kadar devem edecek kongrenin ilk gününde Türkiye den ve   Arap  dünyasından 200 den fazla rektör , rektör yardımcısı , Türk ve  Arap  yükseköğretim sorunlarını ele aldı.

YÖK Üyesi Tufan Buzpınar , toplantının Türk-Arap ilişkilerinin seyri ve uluslararasılaşma açısından önemli olduğunu söyledi. Buzpınar , şöyle devam etti:
2000 li yıllarda Şam da Yemen de Türk ve  Arap  bilim adamları toplantılar yaptı. Ancak maalesef şu an çok istemediğimiz bir durgunluk sürecine girdik. Bu nedenle bu kongre önemli. Türk ve  Arap  dünyası arasında olumsuz eğilime girildiği bir dönemde ilmi yardımlaşma , üniversitelerarası diyalog ve bunları geliştirme çabasını başlatılması açısından önemli. Dünyada 4 ,5 milyon uluslararası öğrenci var.  Arap  ülkeleri ne kadarını çekiyor bilmiyorum ama Türkiye 54 bin e ulaştı. Türkiye de  263   Arap   öğretim   üyesi  görev yapıyor. Bunların 240 ı Suriyeli. Bu kongre rektörleri biraraya getirdiği için önemli.

Türkiye nin Ar-ge ye bütçesi 13 milyar lira

TÜBİTAK ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 3 =