Şap Enstitüsü’nde aşılara sabotaj!

Dünyanın sayılı , Avrupa’nın en büyük  Şap  Enstitüsü’ne şubat ayında saldırı gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Tel örgüleri keserek içeriye giren saldırganlar , milyarlarca lira değerindeki aşıların bulunduğu bölümün şeb

milliyet
0

SERTAÇ KOÇ / ANKARA

Şap hastalığı alanında yaptığı çalışmalarla dünyanın önde gelen enstitüleri arasında yer alan Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı  Şap  Enstitüsü’nde  aksiyon  filmlerini aratmayan bir olayın yaşandığı ortaya çıktı.
Milliyet’in aldığı bilgilere göre , geçen şubatta meydana gelen olayda Söğütözü semtinde  Eskişehir  Yolu üzerinde bulunan  Şap  Enstitüsü’ne gece yarısı tel örgüleri keserek giren saldırganlar aşıların muhafaza edildiği bölümlerin elektrik ihtiyacını karşılayan güç merkezine yöneldi. Saldırganlar , burada ilk önce aşıların bozulmadan korunmasını sağlayan bölümlerinin şehir elektrik şebekesi ile bağlantısını sağlayan kabloları kesti. Saldırganlar , daha sonra da yedek güç ünitesinin bulunduğu binaya girerek jeneratörlerin kablolarını kesti.

Zamana karşı yarış
Saldırganlar , dikkat çekmemek için enstitünün diğer kısımlarını etkileyen elektrik kablolarına ise hiç dokunmadı. Saldırganlar , aynı yolla enstitü yerleşkesinden ayrıldı.
Aşı bölümdeki elektrik kesintisi enstitü görevlilerince tesadüfen fark edildi. Jeneratörün de devreye girmemesinden şüphelenen görevliler , kabloların kesildiğini görünce durumu hemen polise ve enstitütü yetkililerine bildirdi. Uygun saklama koşullarında tutulmaması sonucu çok kısa sürede ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =