Umarov ‘resmen’ öldü

Ayrılıkçı Çeçen isyancılarının lideri  Doku Umarov  un ölümü ,  rusya  Federal Güvenlik Servisi nin (FSB) açıklamasıyla resmiyete kavuştu.

hurriyet
0

FSB Başkanı Aleksandr Bortnikov ,  Umarov  un 2014 ün ilk çeyreğinde yapılan operasyonlarda ‘etkisizleştirildiğini söyledi.

Bortnikov un açıklamasına göre yılın ilk üç ayında  Umarov  un da öldürüldüğü baskın dahil 33 terörle mücadele operasyonu düzenlendi. Bu operasyonlarda toplam 240 militan da tutuklandı.

Umarov un ölümü ilk olarak geçen ay Çeçen isyancıların internet sitesi Kavkaz Center da  Umarov  şehit oldu denilerek duyurulmuştu. Uzun süre doğrulanamayan haberden sonra Çeçen liderin nasıl öldüğü bilgisi netleşmemişti.  FSB  den gelen bu açıklamayla ,  Umarov  u ölümü resmi ağızlardan ilk kez doğrulanmış oldu.

İLK KEZ İKİ TARAF DA DOĞRULADI
Kafkas Emiri olarak bilinen ve  rusya  nın Kuzey Kafkasya bölgesindeki ayrılıkçı hareketlerin lideri olan  Umarov  un akıbeti sık sık  rusya  ve Çeçen isyancılar tarafından farklı iddialarla gündeme getiriliyor. Rus yetkililer geçtiğimiz yıllarda birkaç kez  Umarov  un öldüğünü açıklamıştı. Bu haberler Çeçenler tarafından her zaman reddedilmişti.  Umarov  da bu iddiaların ardından videolar yayınlayarak hayatta olduğunu bildirmişti. Fakat bu kez  Umarov  un ölümü ilk kez her iki taraftan da doğrulandı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =