Obama Suudi Arabistan gezisini tamamladı

ABD Başkanı Barack  Obama  ,  Suudi   Arabistan  a düzenlediği bir günlük ziyareti tamamlayarak bu ülkeden ayrıldı.

hurriyet
0

Obama ,  Suudi   Arabistan  dan ayrılmadan kısa bir süre önce  Suudi  kadın hakları savunucusu Maha el Munif le bir araya geldi.  Obama  , ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından cesareti nedeniyle onurlandırılan dünya çapındaki 10 kadından biri olan ve  Washington  daki ödül törenine katılamayan Munif e ödülünü bizzat verdi.

 

Ancak  Obama  nın bu hamlesi , Uluslararası Af Örgütü dahil birçok sivil toplum kuruluşundan gelen ve  Suudi   Arabistan  a karşı insan hakları ihlalleri konusunda güçlü bir tavır sergilemesi yönündeki talepler ,i karşılamaya pek de yetmedi.  Obama  nın kısa ziyaretinin merkezinde insan hakları ihlallerinden çok jeopolitik meseleler ile  suriye  ve İran konuları vardı.

Dün akşam  Suudi   Arabistan  Kralı Abdullah ile görüşen  Obama  , ülkesinin  suriye  ve İran politikalarına  Suudi   Arabistan  dan gelen eleştirileri yatıştırmaya çalıştı. ABD Başkanı , ülkesinin İran ile "kötü bir anlaşmayı kabul etmeyeceğini" söyledi.  Obama  ,  Suudi   Arabistan  ile ülkesinin stratejik ilişkilerine vurgu yaptı.

 

Görüşmelerin bir diğer önemli konusu da  suriye  idi.  Obama  nın ziyareti öncesinde Beyaz Saray yetkilileri tartışmaların ,  suriye  muhalefetinin nasıl güçlendirileceği üzerine odaklandığını söylemişlerdi. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =