ÖSYM 30 yıldır sınav sorularını paylaştığı için sorular zorlaştı

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya , ÖSYM nin  sınav   sorularını  yayınlamama kararına yönelik , "Bu kararın alınmasını gerektiren teorik sebep haklı gözüküyor. Çünkü 30  yıldır  soru sorula sorula ve bunlar kamuoyuna mal edile edile giderek soru bankaları tükenmeye v

hurriyet
0

Çetinsaya , "Yarının Liderleri Projesi"nin tanıtımı ardından bir gazetecinin "Yükseköğretime Geçiş Sınavı nın yarın yapılacağını hatırlatması ve önerisinin olup olmadığını sorulması üzerine şöyle dedi:
     
Öğrencilerden sakin olmalarını istiyorum. Son yıllarda yükseköğretim alanı çok büyüdü. Hepsine hayallerini gerçekleştirebilecekleri imkanları sunmaya çalışıyoruz. Şu anda üniversitelerde kontenjan sayısı 900 bine çıktı. Lise mezunu ise 800 bin. Adaylar tercih ettikleri yerleri kazanamamaları halinde yatay ve dikey geçiş yapabilir. Çift ana dal ve yan dal seçenekleri de var.
 
Yarın benim kızım da sınava girecek. Ona da söyledim. Bütün öğrencilerimiz bu tür önerileri çok duyuyorlar ama gerçekten hayat 160 dakikadan ibaret değil. Yarın girecekleri  sınav  hayatlarının dönüm noktası değil. Rahat olsunlar. Yeteri kadar çalıştılar , hepsi gayret gösterdi. İlerideki hedeflerini düşünerek stressiz bir şekilde sınava odaklansınlar.

YÖK ve ÖSYM nin ayrı kurumlar
     
Ben de bu tartışmaları bir vatandaş , sürecin bir parçası olarak izliyorum. Şunu görüyorum , bu kararın alınmasını gerektiren teorik sebep haklı gözüküyor. Neden? Çünkü 30 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 3 =