Berlin kendi alan adına sahip ilk şehir

Almanya nın başkenti  Berlin  ,  kendi  internet  alan   adına   sahip  ilk  şehir  oluyor.

hurriyet
0

Berlin deki şirketler ve tüzel kişiler , 18 Mart tan itibaren , internet sitelerinin adreslerinde .berlin  alan  adını kullanabilecekler.

Uygulama ,  Berlin  yerel yönetimi ile küresel internet sistemini kontrol eden İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu  icann  arasında varılan anlaşmanın ardından yürürlüğe giriyor.

Berlin in ardından aralarında Londra , Paris , New York , Johannesburg ve Nagoya nın da bulunduğu pek çok kentte de benzer uygulamalara geçilecek.

İngiltere nin başkenti Londra için kullanılacak .london uzantısı Nisan ayında tıklayın kullanıma açılacak.

Bir başka büyük Avrupa kenti Viyana yı temsil eden .wien uzantısını taşıyan tek bir internet sitesi Mart ayı başından beri kullanımda. Ancak şirketlerin ve kişilerin bu  alan  adı için kayıt yaptırmalarına Temmuz ayından itibaren başlanacak.

Berlin in  alan  adını işletme hakkına  sahip  olan dotBerlin şirketinden Dirk Krischenowski "İnternet  alan  adları sadece .org ya da .com gibi şifreli kısaltmalar değil. Aynı zamanda bunlar tanımlayıcı ögeler" dedi ve bölgeye bağlı  alan  adı uzantılarının internetin kullanımında temel bir değişikliğe neden olacağını savundu.

Almanya nın başkenti için .berlin  alan  adı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =