Sinsice ilerliyor aşısı koruyor

Karaciğerde yaygın iltihaplanma ile seyreden bir hastalık grubu olan hepatitler kimi zaman belirti vermeden  Sinsice  ilerleyebiliyor.

hurriyet
0

Hastalıktan korunmanın yolu ise risk faktörlerini tanımak , gerektiği takdirde aşı yaptırmak ve düzenli kontrolleri aksatmamaktan geçiyor. Memorial Hizmet Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü nden Prof. Dr. Ömer Necip Aytuğ , hepatitler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

DÜNYADA HEPATİT HASTALIĞI GİDEREK ARTIYOR

Hepatit virüslere ya da virüs dışı nedenlere bağlı gelişebilir ve kronik ya da akut olarak seyredebilir. Hastalık kontrol altına alınmadığında önemli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Gelişmiş ülkelerde Hepatit C , Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde ise hepatit B ve C ye bağlı karaciğer hastalıklarının hızla arttığı bilinmektedir.  Dünya genelinde 400 milyon , Türkiye de ise yaklaşık 3.5 milyon kişi Hepatit B virüsü taşımaktadır. Hepatit C ise dünya nüfusunun % 2 sini yaklaşık 170 milyonu etkilemektedir. Hepatit C için henüz etkili bir aşı bulunmadığından , hastalığın yayılmasının engellenmesinde risk faktörlerinden korunmak büyük önem taşımaktadır.

OLUMSUZ HİJYEN KOŞULLARI HEPATİT A NEDENİ 

Hepatit virüsleri arasında Hepatit A virüsü (HAV) sıklıkla çocukluk çağında enfeksiyon oluşturmaktadır. Nadiren ölümcül karaciğer ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =