‘Açıktan öde’ dedİler, seçtiği konağı almadı

“Emlak Vergisi Sorunları ve Çözümleri” sempozyumuna katılan Maliye Bakanı  Mehmet Şimşek  ,  emlak  vergisinde ciddi sorunların yaşandığını söyledi.

milliyet
0

ANKARA Milliyet

Bu konuya dikkat çekmek için başından geçen bir olayı anlatan Bakan Şimşek , kayıtdışı teklif yüzünden alamadığı ‘konaklar’ı şu sözlerle anlattı:
“2003-2004 yıllarıydı. İngiltere’den İstanbul’a geldiğimde bir arkadaşın önerisiyle bir konaklar projesi vardı.?Konağı seçtik , fiyatına da tamam dedik. İş ödemeye gelince sorun yaşadık. Dediler ki; istenilen fiyatın 5-6’da 1’ini buraya yazarız. Kalanını nakit olarak açıktan... Ben dedim ki; İngiltere’den transfer yapacağım , nasıl açıktan veririm size? ‘Getirirsiniz bankadan çekip ödersiniz’ olmaz dedim ve almadım.” googletag.cmd.push });
Şehir rantlarının doğru şekilde vergilendirilememesinin temelinde de  emlak  vergisinde değer tespitiyle ilgili yaşanan sorunların yattığını belirten Şimşek , “Artık bu alanda çok ciddi bir düzenleme yapmasına ihtiyaç var” dedi.
Cari açıkta ciddi daralma olacak
Şimşek , iç talepteki ılımlı büyüme , dış talep artışı , TL’deki değer kaybı ve altın ithalatının azalmasının etkileriyle , cari açıkta bu sene öngörülenin çok ötesinde bir daralma yaşanacağını söyledi. OVP’ye göre 2014’te cari açığın GSYH’ye oranının yüzde 6.4 olması ve cari açığın 55.5 milyar  dolar  seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor.
Bakan Şimşek , bu yıl ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =