Bankanın aldığı o parayı geri alabilirsiniz

Bankaların kredi kullanımında tüketiciden  aldığı  dosya masraflarına ilişkin , Yargıtay 13. Dairesi emsal niteliğinde bir karar verdi.

haber7
0

Karara göre Tüketici Kanunu ndan kaynaklanan 3 yıllık zamanaşımı değil , bunun yerine Borçlar Kanunu nda yer alan 10 yıllık genel zamanaşımı süresi uygulanacak. 10 yıl önceye kadar kullanılan kredilerin dosya masrafları tüketicilere iade edilecek.

Emsal kararın çıkmasının ardından tüketici mahkemelerinde yoğunluk olduğunu belirten ve konuyla ilgili açıklama yapan Avukat Cevat Kazma , son 10 yılda bankalardan kullanılan kredi sayısının 75 milyon adedi geçtiğini söyledi. Cevat Kazma , tüketicilerin haklarını hukuk yolu ile nasıl araması gerektiğini de açıkladı.

Otomobil , konut alırken , herhangi bir ihtiyaç anında ilk akla gelen para kaynağı bankalardan alınan krediler oluyor. Bu kaynağın en fazla kullanıldığı ülkelerin başında da Türkiye geliyor. Son 10 yılda bankalardan kullanılan kredi sayısı toplamda 75 milyon adedi aşarken , kullanılan kredi miktarı toplamda 300 Milyar Euro yu buldu. Kredi kullanımında tüketiciyi isyan ettiren konu ise dosya masrafları oluyor.

Birçok tüketicinin itiraz ederek iadesini talep ettiği dosya masraflarına ilişkin Yargıtay 13. Dairesi emsal niteliğinde bir karar verdi. Yargıtay; Tüketici Kanunu ndaki 3 yıllık zamanaşımını değil Borçlar Kanunu ndaki 10 yıllık genel zamanaşımı süresinin uygulanacağına karar verdi. Bu karardan önce sadece son 3 yıl içinde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 1 =