Beyaz Saray yetkilisi: Türkiye ile yakın çalışmalarımız sürüyor

 Beyaz   Saray  Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı  Ben Rhodes  , Başbakan Recep  Tayyip Erdoğan  ile ABD Başkanı  Barack Obama  nın neden uzun süredir  telefon görüşmesi  yapmadığını soran bir gazeteciye cevap verirken , iki liderin son beş yıldır çok etkin işbirliğ

hurriyet
0

Rhodes , başkent  washington  daki Yabancı Basın Merkezi nde düzenlediği brifingde bir gazetecinin , "Başbakan Recep  Tayyip Erdoğan  ile ABD Başkanı  Barack Obama  nın uzun süredir telefonda görüşmemiş olmasında , Gezi Parkı olayları ve İstanbul merkezli operasyonların da aralarında bulunduğu son dönemdeki gelişmelerin etkili olup olmadığı" şeklindeki sorusunu yanıtladı.

Başkan  Obama  nın  Başbakan Erdoğan  ile son beş yıldır çok etkin işbirliği içinde olduğunu belirten Rhodes , bölgesel sorunlara bakıldığında etkin işbirliğinin devam ettiğini ,  Türkiye  ile yakından çalışmayı sürdürdüklerini söyledi.

Türkiye nin içeride önemli zorluklarla da mücadele ettiğini ifade eden Rhodes , "Bir şekilde bu zorlukların , ABD hükümeti tarafından atılmış adımlarla ilişkili olduğuna dair iddiaları reddettiğimizi açıklığa kavuşturmak zorundayız. Biz  Türkiye  nin içişlerine herhangi bir şekilde müdahalede bulunmuyoruz. Dolayısıyla ülkedeki herhangi bir zorluğun , bir siyasi huzursuzluğun , bir şekilde ABD hükümetinin eylemleriyle bağlantılı olduğu yönündeki tezleri reddediyoruz" diye konuştu.

Türkiye nin güçlü bir demokrasiye sahip olduğunu , demokratik kurumlara ve hukukun üstünlüğüne yönelik taahhüdünün ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 3 =