"Son nefesimi fabrikada vereyim diye dua ediyorum"

 Uludağ Gazoz  80 yıllık formülünü nasıl saklıyor?  Mehmet Erbak  Habertürk e konuştu

haberturk
0

MELTEM ERSOY / GAZETE HABERTÜRK

Kökeni 1870 e kadar giden Uludağ İçecek in Yönetim Kurulu Başkanı  Mehmet Erbak  , ortaklık konusunda , “Tarihi maden suyu fabrikamıza gittiğimde şöyle diyorum: ‘Allah ım , burada yaşlanayım , son  nefesimi  burada vereyim.’ Manevi bağımız o kadar güçlü ki elimiz satışa nasıl gitsin” diyor.

Varsa böyle bir ayrım , Uludağ İçecek gerçek bir Anadolu sermayesi hikâyesi. Şirketin kökeni 1870 te kurulan Keşiş Maden Suyu İşletmesi’ne kadar gidiyor. 1912’de ilk maden suyu işletme ruhsatını alan ortakların , haklarını Nilüfer Gazoz’un sahibi Mehmet Hakkı Bey’e devretmesi 1933 yılına rastlıyor. 1958 yılında da Nuri Erbak ve eşi Neriman Erbak’ın hisseleri devralması Uludağ İçecek için bir dönüm noktası. Tarih böyle köklü olunca , Uludağ İçecek , dümende oturan  Mehmet Erbak  için ‘sadece bir şirket’ten fazlası oluyor. Erbak , “Başka işte gözümüz yok , yaptığımız işin en iyisini yapmak derdimiz” diyor.

Son dönemin furyası yabancı ortaklıklarla ilgili de ilginç değerlendirmeleri var Erbak’ın. İşte Uludağ İçecek Yönetim Kurulu Başkanı Erbak ile sohbetimizin öne çıkan başlıkları:

Yabancılardan ortaklık teklifi geliyor mu?
Hep oluyor. Nezaket çerçevesinde ‘Düşünmüyoruz’ diyoruz. Bizim ne sermaye ne teknoloji olarak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =