İsyancı cumhurbaşkanı pes etti

 Orta Afrika Cumhuriyeti  nde (OAC) geçen yıl  cumhurbaşkanı  François  Bozize  yi devirerek iktidara gelen Michel  Djotodia  , bölgesel liderlerin baskısına yenik düşerek  istifa  etti.  Djotodia  , OAC nin ilk Müslüman cumhurbaşkanıydı.

hurriyet
0

Djotodia , kendisini 24 Mart taki darbeyle iktidara getiren Müslüman gruplar ile ülke nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Hıristiyanlar tarafından kurulan milis kuvvetleri arasındaki çatışmalarda dökülen kanı durduramadığı için tepki görüyordu.

Komşu ülke Çad da düzenlenen Orta Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECCAS) zirvesinin ardından yapılan açıklamada , Eylül ayındaki tasfiye kararına kadar isyancı koalisyonu Seleka nın liderliğini de yapan  Djotodia  nın yerine kimin geçeceği konusundaki müzakerelerin ileri bir tarihte OAC nin başkenti  Bangui  de yapılacağı belirtildi. Bölgesel liderlerin  istifa  çağrısına boyun eğen  Djotodia  nın yanı sıra OAC Başbakanı Nicolas Tiengaye nin de görevinden ayrıldığı açıklandı.

Ülkedeki Müslüman ve Hıristiyan gruplar arasındaki çatışmalarda bir milyondan fazla insan evinden olurken , sadece son bir ay içinde 1000 den fazla kişi de öldü.

Her türlü hakkı saklıdır.

KOBİ lere yönelik tüm gelişmeler bigpara KOBİ de! Tıklayın!

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =