Hareketsiz yaşam fıtık yapıyor

  Hareketsiz  hayat ve dengesiz beslenmenin omurgayı zorlayarak bel ve boyun fıtığına sebebiyet verdiği öğrenildi.

haber7
0

Vücudun yükünü sadece omurganın taşımadığını belirten uzmanlar , omurga boyunca uzanan boyun , sırt , bel ve karın kaslarının da çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Hareketsiz yaşayanlarda kasların yeterince güçlü olmamasından dolayı vücut ağırlığının omurganın üzerine ilave yük getirdiğini , bu yükün disklerin üzerine binerek fıtığa sebep olduğu ifade eden uzmanlar , "Son dönemde insanların daha az hareket etmeleri , zamanlarının çoğunu bilgisayar veya televizyon karşısında geçirmeleri yüzünden omurgayı destekleyen kaslarda kuvvet ve esneklik kayıpları gelişiyor. Bu durum da omurgayı oluşturan kemikler ile bu kemiklerin arasında yer alan ve ‘disk adı verilen kıkırdaklara gereğinden fazla yük binmesine ve ufak bir zorlanmayla bile mekanik problemlerin gelişmesine sebep oluyor" dedi.

Fizik tedavi ve manipülasyon uzmanı Dr. Ali Şahabettinoğlu , "Gün içinde hareketsizlikten ve sürekli aynı pozisyonda oturmaktan kaynaklanan ağrılarınız belden bacağa yayılıyorsa bel fıtığı , boyundan kola ve ele yayılan ağrınız mevcutsa boyun fıtığı olabilirsiniz. Bunu göz önüne alarak hemen bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanızda fayda var" diye konuştu.

Şahabettinoğlu , yapılan tetkikler ve iyi bir muayene sonunda tedaviye başlanması gerektiğini vurguladı. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =