Döviz üzerinden borçlananlara müjde!

17 Aralık operasyonuyla tarihi zirvesine çıkan kur ,  Döviz  borcu olan vatandaşı tedirgin etti. Ancak avukatlar , "Dava açarak  Döviz  borcunuzu TL ye çevirebilirsiniz" diyor...

haber7
0

17 Aralık ta başlayan operasyon , ülke ekonomisine büyük zarar verdi. Kısa sürede ülkenin kaybı 105 milyar liraya ulaştı. Ekonomideki kaybın yanı sıra  Döviz  borcu olan vatandaşlar da büyük bir mağduriyet yaşıyor. Ancak uzmanlar , Borçlar Kanunu nun Aşırı İfa Güçlüğü maddesinin  Döviz  mağduru vatandaşlara büyük bir fırsat sunduğunu söylüyor. Sabah ın haberine göre; Avukat Cevat Kazma , söz konusu maddenin  Döviz  borçlularının imdadına yetişeceğini belirtti.

Kazma , dövizle borçlanan kişilerin geçmişteki ekonomik krizlerde mahkemenin verdiği "Aşırı İfa Güçlüğü ve Sözleşmenin Uyarlanması" kararıyla borçlarını TL  üzerinden  ödediklerini hatırlattı.

DAVA AÇMAK ŞART

Sadece ticari kredilerin bu kapsama girmediğini belirten Cevat Kazma , "17 Aralık operasyonunun başlaması ve dövizin ani yükselişi gibi bir durum öngörülemez. Bu nedenle  Döviz  borcu olanlar , ifa güçlüğünden doğan haklarını saklı tutarak , sözleşmenin değişen şartlara uyarlanması için dava açabilir veyahut sözleşmeden dönme ve fesih hakkını kullanabilir" dedi.

YEN KREDİSİ DÜŞÜRÜLDÜ

Bursalı İsa Yaşa , bu alanda dava kazanan son kişi oldu. Yaşa , 6 yıl önce bir bankadan , geri ödemesi 55 bin lira olan 47 bin liralık yen kredisi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =