Bazı belediyelerde yüzde 500 lük şok!

 tesk genel başkanı bendevi palandöken  ,  Belediye Gelirleri Kanunu  nda vergi ve harçları belirleme yetkisinin Bakanlar Kurulu na devredilmesi sonrasında  Bazı   belediyelerde  vergi ve harçların  yüzde   500  artırıldığını söyledi.

haber7
0

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken , Belediye Gelirleri Kanununda , vergi ve harçları belirleme yetkisinin belediye meclislerinden alınarak Bakanlar Kuruluna devredilmesi ile esnaf ve sanatkarı ilgilendiren vergi ve harçlara zam yapıldığını belirterek , "Bakanlar Kurulu Kararı ile  Bazı   belediyelerde  vergi ve harçlar  yüzde   500  arttırıldı" ifadesini kullandı.

Palandöken , yazılı açıklamasında , Belediye Gelirleri Kanununda , vergi ve harçlar için alt ve üst sınırların belirlendiğini ve yeni uygulamanın esnafla belediyeleri karşı karşıya getirdiğini öne sürdü.

Birçok Belediye nin esnaftan Kanunlar daki asgari tutarlar üzerinden vergi ve harçları belirleyerek aldığını ifade eden Palandöken , şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu yetki belediyelerin elinden alındı. Bakanlar Kurulu ise büyükşehirlerde en üst tutardan vergi alınmasını öngörünce esnafın ödediği vergi ve harç oranları  yüzde   500  artmış oldu. Bakanlar Kurulunun , adil bir vergilendirme çalışması yapmasına karşın , vergilerin 5 kat artması , esnafla belediyeleri karşı karşıya getirdi. Bu durumdan belediyeler de rahatsız. Çünkü belediyeler esnafın durumunu yakından görüyorlar ve bu vergileri ödeyemeyeceklerini biliyorlar. Bu nedenle Bakanlar Kurulu tarifede esnaf ve sanatkarlar için en düşük tarifeden vergi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =