Almanya da Yabancılar Yasası kriz çıkardı

 Almanya  da Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile Hür Demokrat Parti den (FDP) oluşan koalisyon hükümetinin ,  Yabancılar   Yasası  nı sertleştirme girişimini sert bir dille eleştirildi.

haber7
0

 Bremen Eyalet Meclisi Sol Parti Grubunun göç politikası sözcüsü olan ve 22 Mayısta yapılacak Bremen Eyalet Meclisi seçimlerinde partisinin başbakan adayı olan Kristina Vogt ,  Almanya  da Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile Hür Demokrat Parti den (FDP) oluşan koalisyon hükümetinin ,  Yabancılar   Yasası  nı sertleştirme girişimini sert bir dille eleştirdi.

"Berlin deki CDU/CSU ve FDP koalisyon hükümetinin popülist damarı kabardı" başlığıyla yazılı bir açıklama yapan Vogt , iktidar partilerinin hazırladığı yeni yasa tasarısına göre , uyum kurslarında başarılı olamayan göçmenlere oturma izni verilmeyeceğini , kurs süresince de en fazla 1 yıl süreli geçici oturma izni verileceğine dikkat çekerek , "CDU/CSU ve FDP , oylarının azaldığı bu seçim yılında ırkçı , popülist yöntemlere başvuruyorlar. Bu arada basın ve siyaset üzerinden  Almanya  da tavan yapan İslam karşıtı ırkçılığı kullanıyorlar. Hazırlanan taslakta vize mecburiyeti olan , Türkiye ve Mısır gibi ülkelerden gelen göçmenlere sözkonusu yaptırımın uygulanması öngörülüyor" ifadelerini kullandı.

Hazırlanan yasa değişikliğinin , daha önce CSU Genel Başkanı Horst Seehofer in , Türklerin ve Arapların  Almanya  ya gelişinin durdurulması gerektiği şeklinde yaptığı açıklamanın uygulanması gibi göründüğünü kaydeden Vogt , "Hükümet koalisyonu , bu önerisi ile  Almanya  da yeni bir ırkçı ve popülist tartışma başlatıyor. Bu tür tartışmalara  Almanya  daki egemen siyaset ve medyanın nasıl çanak tuttuğu düşünülecek olursa , CDU/CSU ve FDP nin insanlık düşmanlığı daha iyi anlaşılır" görüşünü savundu.


Paylas
Yorum Yaz
7 + 2 =