Konutlara özel mini baz istasyon kuracak

Avea ,  baz  istasyonların yetersiz olması nedeniyle ev ya da işyerlerinde cep telefonundan konuşamama dönemini sona erdiren bir sistemi tanıttı. Yasal düzenleme sonrası sistemin ücretsiz de olabileceği söyledi.

haber7
0

Avea ,  baz  istasyonlarının yetersiz kaldığı ev ya da işyerlerinde , cep telefonuyla konuşmayı sağlayacak bir sistemi tanıttı. ‘Femto isimli modem benzeri cihazların ev ve işyerlerinde kullanılmasıyla cep telefonlarındaki büyük bir sorun aşılmış olacak. Avea Regülasyon Direktörü Tolga Kılıç , Femto hizmeti vermek için tüm hazırlıkları tamamladıklarını yasal düzenlemenin çıkması halinde sistemi hemen uygulayabileceklerini söyledi.

Sistem ücretsiz olabilir

Avrupa Rekabetçi Telekomünikasyon Birliği nin (ECTA) konferansında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıç , sistem için BTK düzenlemesini beklediklerini belirtti. Kılıç , bu cihazın modemlerin yerine kurulacağını , bu sayede cepten konuşma ve internet hizmetinin daha kaliteli alınabileceğini belirtti. Femto cihazı bazı AB ülkelerinde 50 euroya satılıyor. Kılıç , Türkiye de rekabete bağlı olarak fiyatın daha düşük , hatta ücretsiz olabileceğini kaydetti.

Ancak %10 u konuşur

Kılıç ,  baz  istasyonlarından dünyada 40 birimlik sinyal gücüne izin verilirken Türkiye de bunun 10 birim olarak uygulandığını söyledi.  baz  istasyonların sağlığa olumsuz etkisinin ispatlanamadığına işaret eden Kılıç , "Bunların şehirdışına çıkarılması ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =