Türk dünyasını fiber ağla bağlıyor

 Asya  ve Avrupa’yı  fiber   ağla  birbirine bağlayacak TASIM Projesi’ne imza atan  Türk  Telekom’un yeni hedefi Afrika. Şirketin CEO’su Tahsin Yılmaz , “Kendi fikrimiz olan link , Orta  Asya  için de stratejik bir adım. 2015’de bitecek” dedi.

milliyet
0

HANİFE BAŞ - BAKÜ

Türk Telekom , Çin’den Türkiye’ye uzanacak  fiber  optik internet ve veri iletişim ağı Trans  Avrasya  Süper Bilgi Otoyolu (TASIM -Trans Eurasian Information Super Highway) projesi için imzayı atarken , rotayı Afrika’ya çevirdi.
Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen imza töreninde soruları yanıtlayan  Türk  Telekom CEO’su Tahsin Yılmaz , 15  bin  kilometrelik ağın İstanbul’dan da Avrupa’ya uzanacağın belirterek , kendi fikirleri olan ve 2009’dan beri üzerinde çalıştıkları linkin en erken 2015 yılında tamamlanacağını söyledi.
BM’nin desteği var
Yılmaz , ağ için kendilerinin yanı sıra bölgedeki ülkelerin de konsorsiyum oluşturduğunu ve projenin iki kıtayı birbirine bağlayacağını kaydetti. Yılmaz , “Bu hatla 70 milyonluk  Türk   dünyasını  da birbirine bağlayacağız.  Çin  ve Orta Asya’nın internet ve veri trafiği Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınacak. Hattın 4  bin  kilometrelik bölümünü bizim ağımız oluşturuyor” dedi.
TASIM’ın ,  Avrupa’ya giden en kısa internet hattı olacağına da işaret edern Yılmaz , “Birleşmiş Milletler (BM) de bu projeyi destekleme kararı aldı. Bazı ülkelerin denize irtibatı bulunmadığı için karasal hatlardan  data  trafiğinin önemi büyük.  Orta  Asya  için de coğrafi ve stratejik açıdan önemli bir adım olacak. Ulaştırma Bakanlığımız ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =