Kapıları ezanla açılıp ezanla kapanan şehir

Tanzimat a kadar sur kapıları akşam ezanı ile kapanıp sabah ezanı ile açılan İstanbul , bu yollar üzerinden büyüyüp gelişmişti.

haber7
0

10 Kasım 1931 tarihli gazetede bir haber... Haberin içeriği , Londra ile İstanbul u birbirine bağlayacak 2 bin kilometrelik yol için sekiz hükümetin müzakere hâlinde olduğuyla ilgili. Haberde , devamla şöyle deniyor: "... Duvr-Kele feribotu yolu ile Brüksel-Kolonya (Köln)-Viyana-Budapeşte-Belgrad ve Sofya dan geçerek yol İstanbul a varacaktır."

Bahse konu yol bugün İstanbullular için Eski Londra Asfaltı olarak anılan yol; ama aynısı değil. O zaman yapımına başlanan yol Topkapı-Küçükçekmece arasında , Florina yani Florya ya yakın bir yerden geçer ve asfalt olarak inşa edilir. Aksiyon Dergisi nden Cemal Kalyoncu nun haberine göre; Asfalttan anlaşılması gereken , yola dökülen mıcırın silindir makinesi ile sıkıştırılmış hâli. Bugünkü manada bildiğimiz Londra Asfaltı ise 1951 de düşünce olarak ortaya atılsa da yapımına ancak 15 Temmuz 1954 te başlanabilmiş. 1957 de , Fatih Bulvarı adı verilmesine rağmen , uluslararası yolun başlangıç kısmı da olduğu için Belediye Meclisi kararıyla Londra Asfaltı olarak anılagelmiş. Bu yol 29 Ekim 1956 da hizmete açılarak bir nevi Suriçi ne sıkışmış İstanbul u bugünkü anlamda uzak diyarlara , Londra ya kadar bağlamış diyebiliriz.

"Bugün İstanbul da yaşayanlar için gündelik hayatta karşısına çıkan sokak ve yer isimlerinin hiçbir anlamı yok." demek haksızlık olur mu bilmiyoruz. Hâlbuki o isimler ne ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =