Bu belirtilere dikkat! Sinsice ilerliyor

Kanser türleri arasında  Sinsice  ilerlemesi ve belirti vermemesiyle  dikkat  çeken tiroid kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığı ifade edildi.

haber7
0

Özellikle ses kısıklığı , kalınlığı ve yutma sorunları karşısında dikkatli olunmasını isteyen uzmanlar , zamanında müdahale edilen vakalarda hastalığa karşı çok başarılı sonuçlar alındığı kaydedildi.Uzmanlar , özellikle çocuk yaşta çekilen film ve tomografilerin de hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğu uyarısını yaptı. 

Tiroid bezinin boynun ön kısmında ve enerji-protein metabolizmasında önemli bir yeri olan unsur olduğunu anlatan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. M. Rafet Yiğitbaşı , hastalığın teşhisinin genel itibarla belirti vermemesi nedeniyle zorlaştığını söyledi. Hastalığın hemen hemen hiç belirti vermeden ilerlemesine  dikkat  çeken Yiğitbaşı , sadece bazı vakalarda oluşan nefes darlığı , boğazda sıkıntı hissi , yeme zorluğu , lenf bezlerinin şişmesi ve ses kısıklığı gibi şikayetlerle karşılaştıklarını anlattı.

Tiroid organı içinde bulunan nodül probleminin sıklıkla karşılaşılan bir durum olduğunu belirten Yiğitbaşı , “Nodül problemi; çoğunluğu zararsız olmakla birlikte , kanser tanı ve tedavisini ilgilendiren yönü ile titiz değerlendirmeyi gerektirir. Tiroid kanseri , çok sık görülen iyi huylu tiroid nodülleri ile ortak semptom ve bulguları paylaştığından önemli bir sağlık sorunu olarak da ele alınmalıdır.

Tiroid de tek ve sert bir nodül ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =