Vatandaş plajları online takip edebilecek

1 Milyon 670 Bin TL Maliyeti olan “Türkiye Kıyılarında Yüzme Suyu Profillerinin Belirlenmesi Projesi” ile plajların profili çıkarılıyor.

haber7
0

"Türkiye Kıyılarında Yüzme Suyu Profillerinin Belirlenmesi Projesi" bir başlangıç raporu , 3 ara rapor ve bir nihai rapordan oluşuyor.

Başlangıç ve 1. ara rapor bakanlıkça kabul edildi. 2014 yılı sonunda proje bitmiş olacak. Proje ile Türkiye de bulunan 1186 yüzme suyu alanı ile yakınında bulunan su havzasına etki  edebilecek  potansiyel kirlilik kaynakları ve riskleri belirleniyor. Buna göre tedbir programı oluşturulacak.

Vatandaş haritadan görebilecek

Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Ecel "Proje ile yüzme suyu alanının içinde bulunduğu su kütlesinin tipolojik özellikleri tespit edilecek. Kirliliğin önlenmesi için veri toplanacak. Gerekiyorsa yüzme suyu izleme noktaları revize edilecek. Plajlar ve izleme noktaları haritada gösterilecek. Halkın bilgilendirilmesi sağlanacak.  Vatandaş  internetten  online  olarak plajların temiz mi kirli mi olduğunu görebilecek" dedi.

Türkiye Mavi Bayrakta 3. Sırada

Yüzme suyu kalitesinin iyi olduğunun bir göstergesinin de Mavi Bayrak olduğunu belirten Ecel "1994 yılında 12 adet plaj ve 9 adet marina Mavi Bayrak ödülü almışken , 2013 yılında 383 adet plaj ve 21 marina ile 13 yat Mavi Bayrak almaya hak kazanmıştır. Bayrak Sayısı açısından İspanya ve Yunanistan ın hemen ardından ülkemiz plajlarda 3. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =