Ortadoğu nun üzerinde çelikten koruma

İran ile Batı arasında sıcak rüzgarlar esedursun , bu durumdan en çok rahatsız olan ülkelerin başında gelen İsrail cephesinde bu hafta içerisinde önemli bir gelişme yaşandı.

hurriyet
0

İsrail , "çok katmanlı füze savunma sistemi" olarak adlandırdığı sistemde çığır açıcı olduğunu söylediği bir süreci tamamladı.

İsrail Savunma Bakanlığı ve ABD Füze Savunma Ajansı , bu hafta içerisinde "Davud un Sapanı" adını verdiği füze savunma sisteminin tüm unsurlarıyla ilk denemesini yaptı ve bu denemenin başarılı olduğunu açıkladı.

Davud un Sapanı , İsrail in üç farklı sistemi kapsayan "çok katmanlı füze savunma sistemi"nin son aşamasını oluşturuyor.

BİRİNCİ KATMAN OK
Bu sistemin ilk katmanı Arrow , yani Ok sistemi. Geliştirilmesine ABD ile birlikte 1980 lerde başlanan sistemde şu ana kadar iki versiyon tamamlandı.
Balistik füzelere karşı  koruma  sağlayan Ok sistemi , gelen füzeyi tespit edip , atmosferin stratosfer katmanında vuruyor.
Böylece , nükleer , kimyasal veya biyolojik başlıklı olası bir füzenin İsrail topraklarının çok  üzerinde  vurularak , etkili olmamasını hedefliyor.
Şu anda üçüncü aşaması geliştiriliyor. Ok 3 sisteminin , İsrail i hedef alacak ve binlerce kilometre uzaktan ateşlenecek bir balistik füzenin daha atmosfere girmeden imha etmesi hedefleniyor.
Ok 3 ün 2016 da devreye girmesi planlanıyor.
İsrail in ABD ile birlikte finanse ettiği Ok sisteminin şu ana ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =