İnşaatçılara sıkı denetim geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı , vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla inşaat malzemelerinin denetimini usulüne uygun yapmayan teknik müşavirlik kuruluşu , laboratuvar ve denetçilere ağır para cezaları uygulamaya hazırlanı

haber7
0

Bakanlık tarafından hazırlanan Yapı Denetimi Kanunu tasarısı , inşaat güvenliğini sağlamaya yönelik yaptırımlar getiriyor. Bu çerçevede , yapının güvenliğinden sorumlu kuruluşlara , görevlerini yerine getirmemeleri durumunda ağır idari para cezaları uygulanması öngörülüyor.

Buna göre , yapı denetimini üstlenen teknik müşavirlik kuruluşuna , şantiyede yapı  denetim  ve büroda evrak kayıt defteri tutmaması , yapı güvenliği veya  denetim  raporu gibi belgeleri düzenlememesi ve ibraz yükümlülüğünü yerine getirmemesi halinde her aykırılık için bin lira idari para cezası verilecek.

Son 5 yılda üç kez "yeni işten men" cezası alan teknik müşavirlik kuruluşunun izin belgesi iptal edilerek , kuruluş aşamasında alınan teminatı gelir kaydedilecek. Bu kuruluşlara , 10 yıl yapı denetimine ilişkin yeni izin verilmeyecek.

Numune sonuçlarıyla oynayanın belgesi iptal

Laboratuvar kuruluşları ise numunelerin görevlisi tarafından alınmaması veya standartlara aykırı alınması , uygun şartlarda muhafaza edilmemesi , deneylerin standartlara aykırı yapılması gibi durumlarda 5 bin lira idari ceza ödeyecek.

Deney raporlarının numune alınmadan hazırlandığının veya numune sonuçları üzerinde değişiklik yapıldığının tespiti halinde ise kuruluşun izin belgesi iptal ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =