Sinop tun çılgın projesinde geri adım

Karadeniz in önemli tatil kentlerinden olan  Sinop  ta geçen yıl Mart ayında , dönemin valisi Ahmet Cengiz tarafından ,  Sinop  un  çılgın  Projesi olarak gündeme getirilen ikiye bölecek kanal projesi , askıya alındı.

haber7
0

Geçen yıl  Sinop  Valisi olarak görev yapan Ahmet Cengiz , kent merkezinin üzerinde bulunduğu yarım adanın 250 metrelik en dar kesiminden kanal açılarak ada haline dönüştürülmesini içeren kanal projesini ,  Sinop  un Çılgın Projesi olarak gündeme getirdi. 2009 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuş olan Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı nın organizasyonunda bilim adamlarının bulunduğu bir heyet , konuyla ilgili çalışma başlattı. Projenin yapılabilirliği , fizibilitesi , maliyeti gibi faktörleri inceleyen heyet , çalışma sonunda bir rapor hazırladı. Raporun sonuç bölümünde , "Bahse konu bölgeye yaklaşık 30 metre genişliğinde ve 20-25 metre derinliğinde bir kanalın açılmasının önünde , mühendislik bilimi açısından ön incelemeler neticesinde bir engel tespit edilmemiştir. Ancak yapılacak çalışmalar öncesi bölgenin özellikle jeolojik , jeoteknik , sismolojik , oşinografik batimetrik , sedimentoloji veri envanterinin çıkartılması gerekmektedir" denildi.

YENİ VALİ: ÇOK MASRAFLI VE UZUN VADELİ BİR İŞ

Kentte kanal projesi ile ilgili kamuoyu oluşturulmaya çalışılırken , Vali Ahmet Cengiz geçen Mayıs ayında Valiler Kararnamesiyle Mardin e atandı. Yerine ise Yavuz Selim Köşger getirildi. Kanal projesi ile ilgili açıklama yapan Vali Köşger , Ulaştırma Bakanlığı na daha ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 8 =