‘Dost ülkenin dinlenmesi kabul edilemez’

İngiliz istihbarat servisi GCHQ’nun , Kıbrıs’tan geçen ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere uzanan  fiber  optik kablolar üzerinden  Casusluk  faaliyetleri yürüttüğüne dair  iddialar  hakkında ,  Dışişleri  Bakanlığı devr

milliyet
0

BURCU KARAKAŞ Ankarac

İtalyan L’Espresso  dergisi  , İngiliz istihbarat servisi GCHQ’nun , Kıbrıs’tan geçen ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere uzanan  fiber  optik kablolar üzerinden  Casusluk  faaliyetleri yürüttüğüne dair , çoğunluğu eski  CIA  teknisyeni Edward Snowden’ın sağladığı dokümanlardan elde edilen  iddialar  ortalığı karıştırdı.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü , iddialara ilişkin İngiliz yetkililerle temas kuracaklarını ancak henüz bir irtibat sağlanmadığını belirtti. Gümrükçü , konuyu bütün boyutlarıyla incelediklerini ve iddialarda bir ciddiyet görüldüğü takdirde gerekli girişimlerin yapılacağını dile getirdi.

İngiliz elçiliği: Yorum yok
Gümrükçü ayrıca , daha önce de belirtildiği üzere , dost ve müttefik  ülkeler  arasında bu tür uygulamaların yerinin olmadığı , bu durumun  kabul  edilemeyeceğini belirtti.
Öte yandan , İngiltere’nin  Ankara  Büyükelçiliği , iddialarla ilgili olarak yorum yapmaktan kaçındı. Milliyet’in ulaştığı büyükelçilik yetkilileri , istihbarat servisini  ilgilendiren  konularda  elçilik  olarak yorum yapamayacaklarını belirterek , iddialara ilişkin sessizliklerini korudu.

Etiketler: CIA ,  E.K.  ,  fiber  ,  kabul  , yorum , temas ,  Ankara  , Kıbrıs , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =