İngiltere den "fiber optik casusluk"

Daily Telegraph gazetesinden flaş iddia!

haberturk
0

Daily Telegraph gazetesi ,  İngiltere  nin aralarında Türkiye nin de bulunduğu bazı ülkelere uzanan  fiber   optik  kablolarla izlemeler yaptığını yazdı.   İngiliz Daily Telegraph gazetesi ,  İngiltere  nin Türkiye nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere uzanan  fiber   optik  kablolarla  casusluk  faaliyetleri yürüttüğünü yazdı.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden ın sızdırdığı belgelere dayandırılan haberde , "İngiliz hükümetine bağlı iletişim ve istihbarat kurumu GCHQ ajanlarının , Kıbrıs tan Ortadoğu , Kuzey Afrika ve Avrupa ya uzanan 14 denizaltı kablosuyla , 10 milyonlarca e-postayı , telefon görüşmesini , mesajı ve internet iletişimini izlediği ve dinlediği iddia edildi" ifadesi yer aldı.

İngiltere nin Kıbrıs ın doğusundaki Dikelya Üssü nde bulunan Ay Nikola daki istasyondan dinlemeler yaptığını aktaran gazete , uydu antenlerinin üzerinde olduğu dinleme istasyonunun "Google Earth" uygulamasında yer alan uydu fotoğraflarından da rahatlıkla görülebildiğini bildirdi.

Haberde , "İngiltere nin yıllardır bilinen Kıbrıs taki üssünü , Akdeniz ve Ortadoğu daki yabancı ülkeler ve kişilerle , ayrıca ticari kuruluşlar , büyükelçilikler ve BM ajanslarıyla ilgili  casusluk  faaliyetleri yürütmek için kullanabildiği" kaydedildi.

Haberin bir kısmı da İtalya daki haftalık ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =